Pałac w Rogalinie

 

in short

Siedziba rogalińska to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII w. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym.
Pałac w Rogalinie
© Archiwum MNP
Logo: Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie

in detail

W związku z realizacją projektu "Rewaloryzacja i modernizacja zespołu pałacowo-parkowego w Rogalinie, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu. II etap", projekt ten realizowany jest przy udziale środków XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” PO IiŚ, który jest zarządzany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, informujemy o zamknięciu dla zwiedzających wszystkich ekspozycji w Rogalinie w okresie 1.01.2013 - 31.12.2014.

W czerwcu 2009 roku został zakończony pierwszy etap projektu rewitalizacji Pałacu i Galerii w Rogalinie, projektu realizowanego dzięki środkom Mechanizmu Finansowego EOG i wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Na jesieni 2009r. przywrócone zostaną zwiedzającym  galeria Edwarda A. Raczyńskiego ze zbiorami polskiego i europejskiego malarstwa z przełomu XIX i XX w. (m.in. słynną "Dziewicą Orleańską" J. Matejki, pracami Malczewskiego i symbolistów francuskich), prawe skrzydło pałacu z gabinetem londyńskim Edwarda Bernarda, Prezydenta RP na Uchodźstwie i twórcy Fundacji im. Raczyńskich (działającej przy Muzeum Narodowym w Poznaniu) oraz powozownia.

Położoną malowniczo w dolinie Warty rogalińską rezydencję wraz z ogrodem francuskim z drugiej połowy XVIII wieku, otacza malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim, z unikatowym w skali europejskiej skupiskiem starych dębów. Spośród nich największą sławą cieszą się, noszące imiona legendarnych słowiańskich braci, dęby Lech, Czech i Rus.

Nieprzerwanie aktualne jest zaproszenie do ogrodu francuskiego, w którym warto poszukać rzeźb mitologicznych bóstw oraz do parku w stylu angielskim, gdzie znajdują się wielowiekowe dęby, pamiętające najstarsze dzieje Rogalina.
Pałac w Rogalinie
Historia pałacu rogalińskiego sięga 2 poł. XVIII wieku, kiedy właścicielem dóbr stał się Kazimierz Raczyński, późniejszy marszałek koronny na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W latach 1768-1774 zbudowano dla niego późnobarokowe założenie pałacowe wg projektów nieznanego architekta, pochodzącego najprawdopodobniej z kręgu warszawsko - saskiego.

W latach 80-tych XVIII wieku przeprowadzono modernizację wnętrz pałacu w stylu klasycystycznym. Autorami projektów byli najwybitniejsi wówczas architekci królewscy: Dominik Merlini i Jan Christian Kamsetzer. Właściciel Rogalina w latach 1810-1845 - Edward hr.Raczyński przekształcił salę balową na zbrojownię o neogotyckiej dekoracji i umieścił w niej zbiór pamiątek narodowych, zaś kaplicę pałacową w skrzydle południowym na bibliotekę i archiwum.

W 1820 roku, na wschodnim krańcu osi założenia, wzniósł kaplicę - kopię rzymskiej świątyni Maison Carree w Nimes niedaleko Marsylii pełniącą jednocześnie funkcję mauzoleum rodowego, a całość założenia poszerzył o park krajobrazowy.

W latach 90-tych XIX wieku Edward Aleksander Raczyński, piąty dziedzic Rogalina, wraz z żoną Różą z hr.Potockich stworzyli w pałacu neobarokową bibliotekę i przeprowadzili jego gruntowną renowację. Prace projektował i prowadził krakowski architekt Zygmunt Hendel.

W roku 1910 Edward Aleksander Raczyński wzniósł też w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu budynek galerii malarstwa i umieścił w nim gromadzoną przez siebie od lat 80-tych XIX w. kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego przełomu wieków. Był to jeden z nielicznych w tym czasie na ziemiach polskich obiekt zbudowany z myślą o udostępnianiu go publiczności.

W czasie drugiej wojny światowej, kiedy pałac był siedzibą Hitlerjugend Gebietsfuhrerschule i krótko po jej zakończeniu, wyposażenie pałacu uległo prawie całkowitemu rozproszeniu.
The museum on google maps:

keywords

Visitor entrance

Pałac w Rogalinie
ul. Arciszewskiego 2
62-022 Rogalin
Poland
view on a map

Opening Times

Sun
-
Mon
-
Tue
-
Wed
-
Thu
-
Fri
-
Sat
-
Palace is closed from 1st of January 2013 to 31st of December 2014.

Rogalin Park: Mon - Sat 9.00-19.00 (9.00-17.00, from 1st of October to 30th of April) / Sun 9.00-20.00 (9.00-17.00, from 1st of October to 30th of April)


Related umbrella organisation

Muzeum Narodowe w Poznaniu

euromuse.net - The exhibition portal for Europe