Narva Muuseum

 

in short

Nagu paljudel Eesti muuseumidel, nii algab ka Narva muuseumi lugu kohalike muinsushuviliste loodud ühendusest.
The Narva Museum, Narva Castle
© The Narva Museum, Narva Castle
Logo: Narva Muuseum

Narva Muuseum

in detail

1864. aasta 25. märtsil alustas suuresti Narva Suurgildi kuuluvate jõukamate ja haritumate kodanike initsiatiivil ametlikult tegevust Narva Muinsusselts, mille eesmärgiks oli “…Narva ajalooga seotud andmete kogumine ja uurimine ning niisuguste esemete kogumine ja säilitamine, mis võivad omada tähtsust järeltulevate põlvkondade jaoks, sõltumata sellest, mis ajastust need esemed pärinevad.” Selts pidas oma istungeid Narva Suurgildi ruumes raekoja platsi ääres asunud börsihoones, sealsamas asus ka seltsi muinsusesemete kollektsioon (vanad mündid ja medalid, ajaloolised relvad, muinsused igapäevaelu ja käsitöö vallast, kunstiesemed, vanad käsikirjad) ja raamatukogu. Kuna neis ruumides asuv kollektsioon oli linnarahvale suletud, siis hakati seltsis mõtlema avaliku muuseumi loomisele.

1933. aastal G. ja S. Lavretsovi nimeline Narva Linnamuuseumi ja Peeter I muuseum ühendati. Muuhulgas oli liitmise eesmärgiks kogude ühendamine ja korrastamine vastavalt temaatikale, Lavretsovi majja pidi koondatama kunst ja etnograafia ning Peetri majja ajalooliste esemete kogu. Enne Teise maailmasõja lahingute jõudmist siiakanti evakueeriti osa väärtuslikemaid eksponaate vahepeal Eesti okupeerinud Nõukogude Liitu. Alles jäänud osa eksponeeriti edasi 1944. aastani, kuni 6. märtsil toimunud nõukogude lennuväe laastavas pommirünnakus hävisid koos barokse Narva südalinnaga ka seal asunud Narva muuseumi kaks hoonet. Õnnekombel paigutati muuseumisse jäänud esemed enne linna hävitamist Tallinna poole suunduvale rongile, mis aga Rakvere all sattus siiski pommitamise alla. Pommitamise üleelanud eksponaadid anti Rakvere, Paide ja Tallinna linnamuuseumidele. Sõja lõppedes ei olnud Narvas alles enam ei muuseume ega nende kollektsioone.

1986. aastal detsembris avati Pika Hermanni torn ja lääne- ning lõunatiib koos uue Narva ajaloo teemalise püsiekspositsiooniga. 1987. aastal anti muuseumile üle linnuse Suure Läänehoovi loodenurgas taastatud rondeel ja Kivisaal. 1996. aastal sai valmis linnuse konvendihoone Põhjatiib, kus avati 19. sajandi Narvat tutvustav ekspositsioon. Linnuse renoveerimine kestab tänaseni. Viimati renoveeriti 2005.-2006. aastal linnuse Põhjahoov, oma järge ootab veel konvendihoone Idatiib.

1991. aasta aprillis avati Narva muuseumi kunstigalerii, kuhu paigutati muuseumi fondis olev kunstikollektsioon, sealhulgas ka oluline osa sõja eel muuseumile kuulunud kunstikogust. Kunstigalerii asub Gloria bastionil paiknevas vanas sõjaväe aidahoones, mis on ehitatud 1777. aastal.

2007. aastal avati restaureeritud linnuse põhjahoovis uus turismiatraktsioon Põhjaõu, mis on Narva Muuseumi interpretatsioon 17. sajandi varauusaegsest käsitööliste linnaosast. Külastaja satub suvisel ajal otse ajaloo keskele ning tal on võimalik järele proovida mitmeid ajaloolisi käsitöövõtteid.
Narva linnus
 Peaaegu seitse sajandit on Narva jõe kaljusel kaldal, Venemaa ja Eesti piiril, seisnud suursugune Narva linnus.
Arvatavalt koosnes linnus XIV sajandi esimesel poolel peahoonest ja kahest eesõuest. Peahoone oli nelinurkse kujuga ringehitis, mille loodenurgas asus torn. Põhjahoov teenis linnuse lisakaitsefunktsiooni. Suur läänehoov oli sõja puhul elanikele peavarjuks. 
Liivi Ordu võimutulekuga Eestis sai linnus alates 1347. aastast Ordu esindajate peakorteriks - siin elasid Narva foogt ja tema abiline komtuur. Ordu liikmete sõjalis-kloostriline eluviis nõudis peahoone ümberehitamist konvendihooneks. Selline kindlustus kujutab endast alati nelinurkset võimsate müüridega hoonet ruumidega sisekülgedel ja keskel asetseva siseõuega. Konvendihoone loodenurgas asus nelinurkne torn, kõrgusega 50 meetrit. XVI sajandi keskpaigas omandas Narva linnus keskaja arhitektuurile omase ilme.
Enne Teist Maailmasõda asus linnuses garnison. Peahoonet kasutati nii relva- kui toidulaona. 1944. aasta lahingutes sai linnus kõvasti kannatada. 1986. aastast on taastatud ruumides avatud näitused ja Narva Muuseumi ekspositsioon.
The museum on google maps:

keywords

Visitor entrance

Narva linnus
St.-Peterburi mnt. 2
20308 Narva
Estonia
view on a map

Opening Times

Sun
10:00 - 18:00
Mon
10:00 - 18:00
Tue
10:00 - 18:00
Wed
10:00 - 18:00
Thu
10:00 - 18:00
Fri
10:00 - 18:00
Sat
10:00 - 18:00
Winter:
Wed-Sun 10-18
Mon-Tue 10-17 each hour

euromuse.net - The exhibition portal for Europe