Muzeum Sztuk Użytkowych

 

in short

Muzeum eksponuje cenne przedmioty od XIII w. do dnia dzisiejszego – meble, tkaniny, srebra, i biżuterię, naczynia i figurki porcelanowe, wyroby majolikowe, kamionkowe i fajansowe, naczynia szklane, cynowe, zegary, paradną broń i ubiory.
Muzeum Sztuk Użytkowych
© Archiwum MNP
Logo: Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych

in detail

Pochodzą one głównie z Europy, ale także z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Odrębną kolekcję stanowi współczesna sztuka unikatowa.

Muzeum Sztuk Użytkowych od 1965 r. mieści się w częściowo odbudowanym dawnym Zamku Królewskim (zbiory znajdują się także w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Poznaniu).
Muzeum Sztuk Użytkowych
Siedzibą Oddziału jest dawny Zamek Królewski w Poznaniu. Wzniesiony został w roku 1249, początkowo jako wieża mieszkalna księcia poznańskiego Przemysła I.

Rozbudowany przez Przemysła II ok. 1294 - 1331 jako palatium, ukończone przez Kazimierza Wielkiego, który przed wstąpieniem na tron był w Poznaniu namiestnikiem.

Zamek wiele razy gościł Władysława Jagiełłę i Kazimierza Jagiellończyka, którzy urządzali tu także dworskie uroczystości.

Od XIV wieku zamek był także siedzibą namiestnika królewskiego - starosty generalnego Wielkopolski. Od XVI wieku mieścił się w nim również "gród" - kancelaria grodzka, takiż sąd i archiwum gromadzące dokumentację obrotu ziemią przez miejscową szlachtę, pośmiertne inwentarze szlacheckie, uchwały i protestacje zjazdów i sejmików.

W zaborze pruskim była to siedziba wyższego sądu apelacyjnego, a w 1869 umieszczono w nim także Archiwum Państwowe, które miało tu swą siedzibę do 1945 r.

W 1885 roku powstało niemieckie Towarzystwo Historyczne, które gromadziło swe zbiory w Zamku - stały się one podstawą utworzenia w Poznaniu, w 1894 roku Muzeum Prowincji (od 1902 Kaiser-Friedrich-Museum).

Po wojennych zniszczeniach podniesiony z ruin tylko częściowo. W 1965 roku otwarto Oddział Muzeum Narodowego Muzeum Rzemiosł Artystycznych, w 1991 roku w związku z poszerzeniem profilu zbierania i zmiany ekspozycji, przemianowane na Muzeum Sztuk Użytkowych.

Jest to budowla piętrowa, trzytraktowa i pięcioosiowa, podpiwniczona. Stała ekspozycja muzealna znajduje się w salach parteru i pierwszego piętra, a w piwnicy znajdują się dwie sale wystaw czasowych. Eksponaty wystawione są w układzie chronologicznym, od średniowiecza do współczesności.
The museum on google maps:

keywords

Visitor entrance

Muzeum Sztuk Użytkowych
Góra Przemysła 1
61-768 Poznań
Poland
view on a map

Opening Times

Sun
-
Mon
-
Tue
-
Wed
-
Thu
-
Fri
-
Sat
-
Museum is closed for visitors due to construction works. / Muzeum zamknięte dla zwiedzających z powodu prac budowlanych.

Related umbrella organisation

Muzeum Narodowe w Poznaniu

euromuse.net - The exhibition portal for Europe