Galeria Malarstwa i Rzeźby

 

in short

Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu prezentuje dzieła sztuki polskiej i europejskiej od czasów starożytnych do współczesności.
Galeria Malarstwa i Rzeźby
© Archiwum MNP
Logo: Galeria Malarstwa i Rzeźby

Galeria Malarstwa i Rzeźby

in detail

Hasłem rozpoznawczym Galerii jest malarstwo Jacka Malczewskiego. W początkach XX w. w podpoznańskim Rogalinie Edward A. hr. Raczyński zgromadził w swojej wielkiej kolekcji sztuki polskiej i europejskiej ponad czterdzieści obrazów artysty. Włączone po wojnie do zbiorów muzealnych (od 1993 r. jako własność działającej przy Muzeum Narodowym Fundacji im. Raczyńskich), współtworzą one największy a zarazem najbardziej wartościowy zbiór Malczewskiego w Polsce. Znaczną jego część pomieszczono na najwyższym piętrze Galerii Malarstwa i Rzeźby, urządzając tam – jedyny taki w polskich muzeach – monograficzny pokaz wybranych obrazów.
Malczewski, malarz-symbolista, należy do tej grupy artystów, którzy impresjonistycznemu opisowi świata przeciwstawili obrazy-wizje. Wywiedzione z wyobraźni, odtwarzają one inną realność, ponad tę widzianą. Inspiracje wielkimi tekstami kultury współistnieją tu z zapisem najbardziej osobistych emocji. W centrum tego świata pozostaje zawsze artysta i sztuka - tak jak w "Melancholii" i "Błędnym Kole", arcydziełach Malczewskiego i najważniejszych obrazach polskiego symbolizmu.

Prezentowana w Galerii kolekcja polskiej sztuki powstałej po II wojnie światowej ma swe początki w tradycji postimpresjonistycznej, szybko jednak została rozszerzona o dzieła nowoczesne. Najciekawsze z nich to płótna Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Aliny Szapocznikow i prace artystów neoawangardowych oraz pop-artu. Z dwóch ostatnich dekad XX w. pochodzą dzieła wykonane zarówno w technikach czystych, jak i mieszanych, począwszy od malarstwa przez instalację do rzeźby i fotografii takich twórców, jak Izabella Gustowska, Grzegorz Kowalski i Zofia Kulik.

Zbiory Galerii Malarstwa i Rzeźby obejmują także zabytki z wieków wcześniejszych. Wśród eksponatów polskiej sztuki XVII i XVIII w. godny szczególnej uwagi jest zbiór portretów trumiennych – nieznanych nigdzie poza obszarem wpływów kultury sarmackiej.

Doświadczanie sztuki obcej prezentowanej przy Alejach Marcinkowskiego 9 należałoby zacząć od rzeźby "Chrystusa na osiołku", wykonanej w końcu XV w. w Ulm przez warsztat Michela i Gregora Erhartów - wiodącą pracownię rzeźbiarską gotyku.

W części Galerii poświęconej europejskiemu malarstwu szczególnie interesujące są dzieła włoskiego renesansu, z przykuwającą wzrok "Grą w szachy" Sofonisby Anguissoli, oraz najbogatsza i najcenniejsza w Polsce kolekcja malarstwa hiszpańskiego z XVII w., z imponującą "Madonną Różańcową" Francisca de Zurbarána. Warto także zwrócić uwagę na wyjątkowy u nas zbiór malarstwa niemieckiego XIX w., od romantyzmu po impresjonizm i symbolizm.

Realizowany w Galerii program edukacyjny umożliwia bliższe poznanie dzieł znajdujących się w jej przestrzeni. Program kierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.
Galeria Malarstwa i Rzeźby
Siedzibą oddziału są dwa, integralnie zespolone ze sobą gmachy: stary, wybudowany w roku 1904, wg. projektu Carla Hinckeldeyna oraz nowe skrzydło, udostępnione dla zwiedzających w roku 2001.

Nowe skrzydło zostało zaprojektowane na przełomie lat 60./70. XX wieku przez architekta Mariana Trzaskę z Warszawy i adaptowane w latach 90. przez architekta wnętrz Witolda Guyrkovicha.
Admission
12 / 8 PLN / Free admission on Saturdays
The museum on google maps:

keywords

Visitor entrance

Galeria Malarstwa i Rzeźby
Aleje Karola Marcinkowskiego 9
61-745 Poznań
Poland
view on a map

Opening Times

Sun
11:00 - 18:00
Mon
-
Tue
09:00 - 15:00
Wed
09:00 - 15:00
Thu
09:00 - 15:00
Fri
12:00 - 21:00
Sat
11:00 - 18:00
Saturday admission free / sobota wstęp bezpłatny

Mon - closed
Tue - Thu 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, from 16th of June to 15th of September)
Fri 12:00 - 21:00
Sat - Sun 11:00 - 18:00

pn - nieczynne
wt - czw 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)
pt 12:00 - 21:00
sb - nd 11:00 - 18:00

Related umbrella organisation

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Past exhibitions

Go to past exhibitions

euromuse.net - The exhibition portal for Europe