“Prāgas pavasara izskaņa. Studenta Jana Palaha traģiskais protests”

08.03.2017 - 31.03.2017

in short

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāžu zālē sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību Latvijā no 2017. gada 8. līdz 31. martam apskatāma izstāde “Prāgas pavasara izskaņa. Studenta Jana Palaha traģiskais protests”. Tā atspoguļo Jana Palaha (Jan Palach), Kārļa Universitātes Filozofijas fakultātes studenta, personību un uzupurēšanās fenomenu. 1969. gada 16. janvārī viņš pašaizdedzinājās pie Nacionālā muzeja Prāgā.
Exhibition has ended.
Images not available for copyright reasons.

Visitor entrance

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Brīvības bulvāris 32
LV 1050 Riga
Latvia 

Detailed information about the museum on euromuse.net

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

in detail

Viņa radikālā protesta galvenais iemesls bija Varšavas līguma valstu karaspēka okupācija Čehoslovākijā, cenzūras ieviešana, brīvību ierobežošana un Prāgas pavasara ideālu zaudēšana. Reti kura rīcība 20. gadsimta čehu vēsturē izsauca tik asu un pretrunīgu rezonansi kā Jana Palaha nāve. Viņa bēres bija pēdējā masu manifestācija nacionālo ideālu aizstāvībai un tikai protesti viņa pašuzupurēšanās 20. gadadienā deva jaunu cerību un aizsāka ceļu uz totalitārā režīmā sabrukumu.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāžu zālē sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību Latvijā no 2017. gada 8. līdz 31. martam apskatāma izstāde “Prāgas pavasara izskaņa. Studenta Jana Palaha traģiskais protests”. Tā atspoguļo Jana Palaha (Jan Palach), Kārļa Universitātes Filozofijas fakultātes studenta, personību un uzupurēšanās fenomenu. 1969. gada 16. janvārī viņš pašaizdedzinājās pie Nacionālā muzeja Prāgā. Viņa radikālā protesta galvenais iemesls bija Varšavas līguma valstu karaspēka okupācija Čehoslovākijā, cenzūras ieviešana, brīvību ierobežošana un Prāgas pavasara ideālu zaudēšana. Reti kura rīcība 20. gadsimta čehu vēsturē izsauca tik asu un pretrunīgu rezonansi kā Jana Palaha nāve. Viņa bēres bija pēdējā masu manifestācija nacionālo ideālu aizstāvībai un tikai protesti viņa pašuzupurēšanās 20. gadadienā deva jaunu cerību un aizsāka ceļu uz totalitārā režīmā sabrukumu.

Izstādi par Janu Palahu (1948-1969) veido 24 izdrukas latviešu un angļu valodā, kuras parāda Jana Palaha dzīvi, viņa varoņdarbu un tam sekojošo reakciju sabiedrībā. Izstādē arī skatāmi arhitektūras konkursa darbi Jana Palaha pieminekļa būvniecībai viņa dzimtajā pilsētā Všetatos. Tā atklāšana plānota 2018. gadā. Konkursa ideja ir Jana Palaha mājas Všetatos pārveide par pieminekli ar viņam veltītu izstādi par dzīvi, pašuzupurēšanos un tā laika rīcības motīviem. Pieminekli plānots uzbūvēt tās mājas vietā, kurā viņš uzauga. Projekta īstenošana simboliski savīs pagātni ar tagadni: Jans Palahs (vismaz simboliski) atgriezīsies savā dzimtajā namā. Jaunais piemineklis kļūs par spilgtu atgādinājumu tam, ko sabiedrība būtu gatava izdarīt savas brīvības labā.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Čehijas Republikas vēstniecību Latvijā, tās organizators – Čehijas Nacionālais muzejs, izstādes kurators – Mgr. Mareks Juneks, PhD, Čehijas Vēstures muzeja direktors.

Izstādi papildina Latvijas Nacionālā arhīva virtuālā izstāde “Prāgas pavasara un Hartas 77 atskaņas Latvijā/Baltijā“. Izstāde vēsta par to, kā 1968. gada notikumi Čehoslovākijā atbalsojās Latvijā un visā Baltijā. Tajā atklāti maz zināmi fakti par Latvijas iedzīvotāju protestiem pret PSRS karaspēka ievešanu Čehoslovākijā.

Šī ir jau otrā Čehijas Nacionālā muzeja izstāde, kas skatāma Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās. Pirms gada, no 16. marta līdz 29. maijam, muzeja apmeklētājiem bija iespēja skatīt izstādi “Prāga caur slepenpolicijas objektīvu”.

Izstāde “Prāgas pavasara izskaņa. Studenta Jana Palaha traģiskais protests” būs apskatāma līdz 31. martam.
Admission
adults – 3.00 EUR
students, senior – 1,50 EUR
children – 0,75EUR
Family ticket (1-2 adults and 1-2 children) – 4.00 EUR

GUIDE TOUR:
(1 hour):
Latvian – 8.00 EUR
English and Russian – 15.00 EUR
The exhibition venue on google maps:

euromuse.net - The exhibition portal for Europe